Kızlık Zarı Nedir

Vajinanın iki santimetre içerisinde olan ve yaklaşık iki milimetre kalınlığında olan yapıya hymen denir. Halk arasında kızlık zarı olarak bilinir. Bilinenin aksine vajina girişini tamamen kapatmamaktadır. Adet kanamasının geçişine izin vermesi için delikli ve bölmeli bir yapısı vardır.

Çok nadir karşılaşılan bir durum olsa da bazı kadınların kızlık zarı esnektir. Esnek olan zar yapısı sadece normal doğum sırasında yırtılmaktadır. İlk cinsel ilişki sırasında yırtılır ve kanama oluşur. Oluşan kanama zarın boyutuna ve yapısına göre farklıdır. Cinsel ilişki, yaşanan hastalıklar ve diğer nedenlerden dolayı onarım gerektirebilir. Kızlık zarı dikimi Ankara bölgesinde profesyonel olarak yapılmaktadır.

Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık zarı dikimi Ankara kızlık zarı çeşitlerini anlatmaktadır. Normal kızlık zarı yapısı halka şeklindedir. Vajina girişini halka şeklinde sarar ve orta hatta da yine halka şekli vardır. Kadınların birçoğunda bu zar çeşidi bulunur. Bununla birlikte kızlık zarı çeşitleri;

Ksentrik Hymen: Yarım ay şeklinde olan bu kızlık zarı en kalın kızlık zarı çeşididir. Bu zar yapısına sahip olan kadınlar genellikle cinsel ilişkiye girmekte çok sorun yaşamaktadır. Cinsel ilişki sırasında zorlanırsa kanama biraz şiddetli olabilir.

Septalı Hymen: Ortası delik olan zar çeşididir. İlk cinsel ilişki deneyimi genellikle şiddetli ağrı ve kanamalı olur. Çok nadir görülen bir türdür.

Kribriform Hymen: Delikli yapısı ile dantel şeklinde görülmektedir. İlişki sırasında yırtılmaz. Genellikle doktor müdahalesi gerektirir.

İmperfore Hymen: Zar üzerinde herhangi bir delik bulunmamaktadır. Adet kanaması dışarıya atılmaz. Özelikle 16 yaşına gelmiş genç kızların adet olmaması durumunda incelenmesi gerekir. Dışarıya akamayan kan iç organlara doğru birikebilir.

Kızlık Zarının Görevleri

Kızlık zarı dikimi Ankara kızlık zarının görevini anne karnında amniyon sıvısından girebilecek enfeksiyonlara karşı vücudu korumak olarak açıklamıştır. Bebek dünyaya geldikten sonra kızlık zarının herhangi bir görevi kalmamaktadır. Bekaretin simgesi haline gelmesi zaman içinde kültürel yapının değişmesi ile oluşmaktadır. Dini nedenler ve kültürlerin farklı olması kızlık zarına verilen önemi artırmaktadır. Günümüz teknolojisi ile kızlık zarı tamiri ve onarımı çok kısa sürede yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com' da kurun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: